Derm-AL Istotne znaczenie nieistotnych dolegliwości – Leczenie chrapania

Usługi firmowe, Zdrowie , , 0 Comments

Leczenie chrapania – czy to możliwe?

Lekarze bardzo często używają interesującego sformułowania, które wiele mówi o tym, jak wygląda leczenie wielu chorób. „W medycynie, jak w kinie” to sformułowanie lubiane przez wielu klinicystów, którzy muszą się zderzać z wieloma nietypowymi obrazami chorób, niecharakterystycznymi objawami i innymi problemami, które mają istotne znaczenie dla procesu diagnostycznego oraz leczniczego. Znacznego wsparcia wszystkim osobom potrzebującym udzielić może lekarz, który ma oprócz wiedzy olbrzymie doświadczenie. Zrozumienie nietypowości wielu schorzeń oraz zmiennego obrazu klinicznego jest bardzo ważne, a szczególne znaczenie obserwacji klinicznych dostrzec można w pediatrii. Choroby wysypkowe są jednymi z najbardziej powszechnych chorób występujących u dzieci. Swoistość zmian skórnych oraz obrazu klinicznego danej choroby jest jednak na tyle mała, iż ważne jest całościowe podejście do morfologii zmian, stanu klinicznego dziecka i nie tylko. W jednej sytuacji alergolog dziecięcy gdańsk może mieć do czynienia z poważną chorobą zakaźną, w innym wypadku z niegroźnym uczuleniem. Stąd należy mieć zawsze wytężoną czujność. Nie jest to jednak wyłącznie domena pediatrii.

Chrapanie – marginalizowany problem kliniczny

Olbrzymie znaczenie dla zdrowia i samopoczucia bardzo znacznej grupy pacjentów ma powszechna i często bagatelizowana dolegliwość, czyli chrapanie. Chrapanie jest stanem spowodowanym zaburzeniami anatomicznymi i fizjologicznymi w obrębie zwieracza górnego gardła oraz mięśni podniebienia miękkiego. Zbytnia ich wiotkość prowadzi do balowania np. języczka i do ograniczania prawidłowej czynności oddechowej w trakcie snu. Często osoby chrapiące mają zatrzymanie oddechu w trakcie snu na kilkanaście- kilkadziesiąt sekund. Stan ten określany jest jako bezdech senny gdańsk, a jego konsekwencje dla zdrowia i życia pacjentów potrafią być bardzo poważne i niekorzystne niestety.

Kilka ciekawych wskazówek…

Wraz z chrapaniem wzrasta znacząco ryzyko wielu chorób kardiologicznych oraz innych poważnych dolegliwości. Mogłoby się wydawać, że implikacje kliniczne wynikające z chrapania są nieistotne. Prawda jest jednak zupełnie inna. Osoby chrapiące częściej mają nadciśnienie, choroby serca, udary mózgu oraz depresję. Jakość ich życia jest znacząco zredukowana-osoby te ciągle są senne i przy codziennych czynnościach bardzo łatwo zasypiają. Efektywne leczenie chrapania gdańsk ma olbrzymie znaczenie dla wszystkich osób, potrzebujących rzetelnej pomocy medycznej w poprawie rokowania oraz ich własnego samopoczucia.

A Wy, jaki macie sposób na chrapanie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *