Jak obniżyć cholesterol bez lekarstw?
11

A A A

Kiedy zadbasz o zmianę diety jak i samego trybu życia, unikniesz zażywania leków a dzięki temu zabezpieczysz się przed wszelkiego rodzaju schorzeniami wynikającymi z wysokiego poziomu cholesterolu.

Jeśli poziom twojego cholesterolu zbliża się już do niebezpiecznej granicy, powinieneś zadbać o zmianę nawyków żywieniowych i trybu życia, a być może unikniesz zażywania leków i poważniejszych schorzeń.

Jeżeli poziom twojego cholesterolu we krwi sięga powyżej 250 ml/dl krwi, musisz udać się do lekarza i niestety nie unikniesz podjęcia leczenia. Jeśli jednak sięga on górnej granicy normy (190 ml/dl) lub nieznacznie ją przekracza, możesz spróbować ją obniżyć przez wprowadzenie kilku zmian do swojego życia.

Koniecznie przejrzyj swój jadłospis!

Najważniejszą sprawą przy próbie obniżenia poziomu cholesterolu we krwi jest zmiana diety. Musisz mocno ograniczyć spożycie produktów podnoszących jego poziom. Są to przede wszystkim tłuszcze zwierzęce, takie jak smalec, masło, żółte sery, żółtka jajek, pełnotłuste mleko, mięso wieprzowe i wędliny. Zacznij odżywiać się niskokalorycznymi produktami zawierającymi małe ilości cholesterolu.

Jeśli nie potrafisz zrezygnować z potraw smażonych, używaj oleju lub oliwy zamiast smalcu. Masło zastąp margaryną, która nie zawiera tłuszczów utwardzanych. Zamiast jajek, tłustego mleka czy śmietany jedz chudy nabiał i pij mleko sojowe. Wieprzowinę i tłuste wędliny zastąp rybami i drobiem. Jeśli masz ochotę na mięso, zjedz kurczaka bez skórki.

Jak obniżyć poziom cholesterolu? Zobacz:

Jak obniżyć cholesterol zdrowy koktajl z grejpfruta

„Należy również odstawić biały makaron, biały ryż i białe pieczywo. Wskazana jest zmiana ich na produkty pełnoziarniste takie jak pełnoziarnisty chleb, brązowy ryż, kasze i ryżowy makaron ugotowany al dente” – mówi Dawid Ceran ze Studia Fitness Piotra Łukasiaka. Korzystając z Metody Łukasiaka możesz obniżyć cholesterol w naturalny sposób, jeżeli jego poziom zbliża się do niebezpiecznej granicy.

Do obiadu czasem można wypić kieliszek czerwonego wina, które zawiera flawonoidy, które zapobiegają udarowi mózgu, przeciwdziałają utlenianiu się złego cholesterolu LDL, chronią przed zakrzepem i miażdżycą. Do diety należy włączyć spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, zwłaszcza soję, paprykę, fasolę, cebulę i jabłka. Ostatnie badania dowodzą, że właśnie  codzienne picie szklani soku jabłkowego pomaga w utrzymaniu niskiego poziomu cholesterolu.

Zadbaj o swoje ciało

Pozbycie się nadwagi to niezbędny krok w walce ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Zrzucenie zbędnych kilogramów pomoże utrzymać w normie cholesterol LDL, obniżyć poziom trójglicerydów i zwiększyć poziom cholesterolu HDL. Poza zamianą nawyków żywieniowych powinieneś wprowadzić aktywność fizyczną do swoich codziennych obowiązków. Zacznij od umiarkowanego ruchu (marsz, marszobieg, jazda na rowerze) 2-3 razy w tygodniu, a następnie zgłoś się o pomoc do wykwalifikowanego trenera osobistego, który dalej pokieruje Twoją drogą w walce o lepsze zdrowie.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Jak obniżyć cholesterol bez lekarstw? Sylwia

  Mi bardzo pomogła gotowa dieta którą zamawiam na oryginalneprzepisy.pl W moim przypadku (praca 12-13 h/dziennie) nie było szans na zdrowe odżywianie, musiałam posiłkować się dietą i wsparciem z zewnątrz, sama nie dałabym sobie rady.

  Odpowiedz

 2. Re: Jak obniżyć cholesterol bez lekarstw? Ewa

  Moja mama miała też wysoki cholesterol (ponad 300) i znacznie go zbiła pijąc herbatkę z przetacznika leśnego i stosując odpowiednią dietę. Przede wszystkim należy unikać posiłków w których jest połączony tłuszcz z cukrem, słodycze i ciasta wyeliminować całkowicie. Dużo warzyw, owoców nie za dużo, bo mają sporo cukru.

  Odpowiedz

 3. Re: Jak obniżyć cholesterol bez lekarstw? Alicja Mularczyk

  Całe życie mam prawidłową wagę ciała-idealną dbam o codzienną dietę cholesterol 313 co mam więcej robić.Od ponad miesiąca codziennie pokonuję 15 km rowerem.Dodam stresujący tryb życia.Proszę o pomoc nie chcę łykać leków.
  Dziękuję.

  Odpowiedz

  • Re: Jak obniżyć cholesterol bez lekarstw? co robic

   mam podobnie, cholesterol ponad 200. Fakt – masa ciała ok. 89-90 kg, 10 lat temu było 71kg. Wzrost ok. 180cm.
   Dużo stresu wcześniej, nerwica w trakcie tabletek (przez szkołę, pracę i w ogóle- wsadźcie sobie w d bezstresowe wychowanie, to nie od wychowania tylko od egzystencji !), cholesterol spowodował nadciśnienie 2-go stopnia.
   Fakt – ruchu dość sporo ale praca siedząca od ok. 4 lat. Wcześniej praca w ruchu, ale to już archaiczna przeszłość.
   Sporadycznie jakaś jazda na rowerze, po prostu nie mam na to czasu. Nie lubię ryb, ale chyba to zmienię.
   Czy ktoś może polecić jakieś tabletki które nie mają skutków ubocznych ??
   Jak rozpuścić ten cholesterol? może coś wtłoczyć do żył jakiś bio-rozpuszczalnik specjalny?

   Odpowiedz