Konsekwencje niedoboru cholesterolu
13

A A A

Nie tylko zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jeśli badania wykażą, że zawartość cholesterolu całkowitego wynosi poniżej 150 mg/dl, mamy powody do niepokoju. Sprawdź, co ci grozi z powodu niedoboru cholesterolu.

Dlaczego cholesterol jest tak ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu?

Nie można ignorować zbyt niskiego poziomu cholesterolu. Pamiętajmy, że substancja ta pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie i należy dbać, by jej poziom utrzymywał się w normie. Cholesterol m.in. wspomaga produkcję hormonów, żółci i witaminy D. Chroni również nasz organizm przed rakiem, gdyż jest silnym antyoksydantem. Ponadto pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mózgu oraz chroni nas przed depresją, uczestnicząc w procesie wykorzystywania serotoniny.

Niski poziom cholesterolu przyczyną zaburzeń nastroju

Badania wykazały, że u osób z niedoborem cholesterolu we krwi wzrasta ryzyko samobójstwa, gwałtownych zachowań czy zaburzeń dwubiegunowych. Według jednej z teorii dotyczących wpływu cholesterolu na poziom serotoniny, czyli neuroprzekaźnika związanego z nastrojem, niedobór cholesterolu sprawia, iż serotonina nie może wiązać się z receptorami. Jej niedobór jest przyczyną różnorakich zachowań aspołecznych i depresyjnych.

Cholesterol może uchronić przed rakiem i innymi chorobami

Związek między niskim poziomem cholesterolu a zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka odkryto w latach 80. ubiegłego wieku. Jest bardzo silnym antyoksydantem i chroni nasz organizm przed wolnymi rodnikami. Z badań japońskich naukowców wynika, że niski poziom cholesterolu znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka żołądka. Cholesterol wspiera też nasz organizm w walce z wszelkiego rodzaju infekcjami. Osoby z jego niedoborem znacznie częściej zapadają na gruźlicę i choroby wątroby. Paradoksalnie, jego niski poziom, podobnie jak i nadmiar, może być przyczyną udaru.

Co może oznaczać niski poziom cholesterolu?

Niedobór cholesterolu może być symptomem różnych schorzeń. Często jego niskie stężenie wskazuje na nadczynność tarczycy lub chorą wątrobę. Może również oznaczać, że jesteśmy niedożywieni w wyniku złej diety lub nieprawidłowego wchłaniania przez organizm substancji odżywczych. Niekiedy osoby z niskim cholesterolem mają również niedobór manganu.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

 1. Re: Konsekwencje niedoboru cholesterolu honorata

  Serdecznie dziekuje za ten artykul . Interesuja mnie dopuszczalne normy cholesterolu w roznych krajach . Z przeczytanej przeze mnie lektury wynika , ze dopuszczalne normy roznia się . Może warto pisać o wysokościach przekraczających 9 mmol / l jako niebezpiecznych dla serca ? 200 mg / dl to wartość zanizona przez koncerny farmaceutyczne , które sa przede wszystkim zainteresowane zyskiem .
  Uwazam , ze każdy człowiek powinien osobiście dbac o swoje zdrowie i z lekarzem wspolpracowac a nie bezkrytycznie przyjmować zapisane przez lekarza leki .
  Mam dokładnie 56 lat i dwa miesiące . Moje wyniki LDL 179 , HDL 49 ale w rok temu 71 , całkowity 236 , trójglicerydy 108 , rok temu 110 . Czuje się bardzo dobrze . Prawie codziennie maszeruje 3-4 godziny . Na trzecie pietro wbiegam bez zadyszki i to czasem kilka razy dziennie .
  Od dobrych kilku miesięcy codziennie pije około 05 ml nieprzetworzonej oliwy z oliwek lub oleju lnianego albo kukurydzianego . Bardzo chciałabym zapoznać się np. z Norweskimi normami cholesterolu czy polskimi przed przejeciem amerykańskich .

  Odpowiedz

  • Re: Konsekwencje niedoboru cholesterolu agnieszka

   moj przypadek jest naprawde zywym przykladem ze cholesterolu nie mozna lekcewazyc . Mialam bielactwo Udalam s ie w Warszawie do piradni leczenia bielactwa AFPv 227563301 lub 226521955 Tam miedzy innymi badaniami zlecono mi badania cholesterolu- lipidogram Okazalo sie ze mam za maly Zbadano mnie pod katem celiakli i okazalo soe ze mam ja Teraz jestem na diecie bezglutenowej od 3 lat Moje bielactwo juz prawie zniknelo A dla poprawy wygladu nabywam u nich tonik o nazwie dermotan jestem uratowana i dotego zdrowa dobrze sie czuje i chce zyc i sie pidobac najbardziej sobie Ten dermotan nadaje mi rasowy wyglad To nie jakis glupi puder w kremie lecz tonik co wsiaka w skore odzywia ja i trzyma sie pare dni wiec i oszczedzam na innych kosmetykach i nikt nie wie nawet ze mam cos na skorze tak naturalnie wyglada Wszystko zaczelo sie od bielactw aPotem wyszlo ze bo brak cholesterolu a brak bo mam celikie Dobrze ustawiona przez tamta doktor dieta i Dermotan i zyje dobrze a moze nawey lepiej niz inni co mysla ze sa zdrowi

   Odpowiedz

 2. Re: Konsekwencje niedoboru cholesterolu Alicja

  Cholesterol HDL 25 a norma 40-75 co to może oznaczać, Rok temu miałam 35 a lekarka nie widziała powodów do niepokoju a teraz jeszcze się Obniżył

  Odpowiedz